2022 Dijital Pazarlamasında Öne Çıkan Trendler - Unique Dijital

Teknolojinin ve dijitalleşmenin eksisiyle pazarlama sektörü de hızla dijitalleşmeye ve internet ortamına taşınmaya başladı. Ticaret artık internet üzerinden ilerlerken, pazarlama da onu takip etmektedir. Böylece dijital ortam ve pazarlama sektörünün iş birliği ile dijital pazarlama hayatımıza girmektedir.

Peki 2022 dijital pazarlama trendleri nelerdir?

2022 Dijital Pazarlama Trendleri

 

Dijital pazarlama hayatımızın büyük çoğunluğunda karşımıza çıkıyor. İnternette, sosyal medyada video izleme uygulamalarında ya da herhangi bir mobil uygulamada bile dijital pazarlama ürünlerine denk geliyoruz. Böylece dijital pazarlama her geçen gün gelişmeye ve yeni trendler sunmaya devam ediyor.

İşte 2022 dijital pazarlama trendleri

Yapay Zekâ Destekli İnfluencer Pazarlaması

 

Son zamanlarda Influencer Pazarlaması, dijital pazarlama kampanyaları alanında büyük oranda öne çıkmıştır. Günümüzde dijital pazarlama ajansları bir Influencer ile görüşerek ürün veya hizmet tanıtımı ve reklamı için anlaşma sağlamaktadır. Böylece ürünler veya hizmetler, Influencer’ın tüm takipçileri tarafından merak edilmekte ve amaca ulaşılmaktadır. Ancak artık işin içine yapay zekâ da entegre edilmeye başlanıyor. Bu durumda Yapay Zekâ Destekli Influencer Pazarlaması, gelecek yıllarda daha da ona çıkacak gibi görünüyor.

Hibrit Etkinlikler

Geçmişten günümüze en çok kullanılan tanıtım yöntemlerinden biri, düzenlenen etkinlikler olmaktadır. Üstelik artık bu etkinlikler de dijitalleşmeye ve sanal ortamlara taşınmaya başladı. Fiziksel etkinlikler ve sanal etkinlikler bir araya gelerek ise “Hibrit etkinlik” kavramı duyulmaya başladı.

2022 yılında ise, Hibrit etkinlikler büyük oranda ilgi görmekte ve ön plana çıkmaktadır.

Pazarlamacılar, 2022 yılı içerisinde bir etkinlik planı yaparken; mümkün olduğunca sürükleyici bir deneyim oluşturmak ve hedef kitleyi etki altına alabilmek adına AR ve VR gibi teknolojilerden faydalandıkları etkinliklere yönelmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Doğrudan Alışveriş

Son yıllarda hızla yükselişe geçen bir diğer pazarlama yöntemi de, sosyal medya ortamında oluşan alışveriş yoğunluğuna yönelmektir. Tüketiciler, özellikle son dönemlerde Instagram, Facebook ve WhatsApp grupları gibi birçok sosyal medya platformunu kullanarak çevrimiçi bir şekilde alışveriş yapmaktadır. Günümüz koşullarında sosyal medya uygulamaları, alışveriş konusunda geniş bir zemin oluşturmakta ve bu konudaki deneyimi kolaylaştırmak adına yeni özellikler sunmaktadır. Örneğin, Instagram uygulamasının sunduğu Instagram Checkout, üçüncü taraf siteleri ve zorluklarına karşı sunulmuş bir özelliktir. Bunun yanında Facebook Pay ve Facebook Mağazaları da yine bu sisteme bir örmektir.

Unique Dijital olarak, tüm teknikleri aktif olarak kullanmanın yanında daha birçok yöntemi de bünyemizde barındırıyoruz. Unique Dijital olarak her türlü dijital pazarlama ihtiyaçlarınızda yanınızdayız. En iyi ve en kaliteli hizmeti deneyimlemek ve dijital alanda başarı elde edebilmek için tek tercihiniz Unique Dijital olmalıdır.

top